Yükleniyor...

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Beijing’in 365 metre yüksekliğe sahip Çin Dünya Kulesi’nin 80’nci katındaki  Shangri-La Hotel Atmosphere Bar Head Bartenderi Volkan İbil, Türk ve Asya lezzetlerini harmanlayıp ortaya çok özgün kokteyller çıkarıyor. Barmenliği “Bir psikolog, kimyager, show men, komedyen hatta üreten yaratıcı sanatçılar” şeklinde tanımlayan İbil, bu sanatı geniş kitlelere tanıtmak adına kendisine ait ‘LiquidartMan’ konseptini yarattı.

Bitez Garden adlı herşeyi kendisine ait kokteylin çok tuttuğunu belirten İbil bu konuda şu bilgileri verdi: “Mardin Süryanileri’nin özel tası içinde hazırladığımız bu kokteylin içine taze kekik ve çiçek kokularını serpiştiriyoruz. Bu kokteylden şimdiye kadar tüm Shangri-La otellerinde 7 bini aşkın satılarak rekor kırdı.” Her ayın üçüncü cumartesi günü Türk lezzetlerini anlattığı workshoplar düzenlediğini belirten İbil şöyle konuştu: “Yaklaşık üç ay önce,  Çinlileri Türk rakı adabını Aydın Boysan  üstadımızın söylemlerini İngilizce’ye çevirerek anlattım çok ilgi gördü. ‘Bandırma Vapuru 1919’ adlı kokteylimiz de büyük ilgi görüyor. Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluşuna giden yolda çok önemli bir yer tutar Bandırma vapurundan esinlenerek hazırladığım bu kokteyli, Ata’mızın verdiği müthiş mücadelenin hikayesiyle birlikte anlatıyorum.”

BARMENLİĞİN PSİKOLOG, KİMYAGER, KOMEDYEN HATTA ÜRETEN YARATICI SANATÇILAR OLDUĞU GERÇEĞİNDEN HAREKETLE, BU SANATI GENİŞ KİTLELERE TANITMAK İÇİN ‘LİQUİDARTMAN’ KONSEPTİNİ YARATTI

Türk kahvesi cezvesinde hazırlayıp, çay bardağında tahin veya pekmezli kokteyller de hazırlamaya başladığını belirten İbil diğer çalışmalarını şöyle özetledi: “Batı ve doğunun buluşmasını anlatan yeni çalışmalarım olacak. Örneğin bir içkiyi Çinlilerin tofu dediği fasulye yaprağına sarıp yıllandırma projemiz var. Ayrıca toprak testi kaplarda tas kebabı sunumu şeklinde yeni bir kokteyl üzerinde çalışıyorum. Bir anlamda ortaya hotpot’a benzer iş çıkaracağız. Burada kontrolü bende olan özel bir laboratuvarım dışardan malzeme almaksızın herşeli burada hazırlıyorum. Arkasında mutlaka bir öyküsü olan kokteyllerimle Türk lezzetlerini tanıtmaya çalışıyorum. Her birimiz bu yarışta biraz daha öne çıkabilmek işimizi daha iyi yapıyoruz, yapmak zorundayız.”

Shangri-La Otellerinin Akademisi’nde eğitimler de veren İbil, grubun tüm otellerinde misafire verilen  özel kokteyllerinin üzerinde hikayesinin yazılı olduğu bir kartla sunulmasını sağladı. “Boş zamanım olduğunda yerel halkın arasında dolaşıp yemek kültürlerini gözlemliyorum” diyen İbil konuşmasını şöyle noktaladı: “Yeni tatlar yaratmak mesleğimizin bir parçası. Bunu yurtdışındayken kendi kültürümü kullanarak yapıyorum. Böylece ülkemi daha iyi tanıtabileceğime inanıyorum. Öğrendiklerimi de yiyece içecek sorumlulğu bende olan Shangri-La Akademi’de diğer arkadaşlara öğretiyorum. Önümüzdeki yıllarda yaptığım işi severek yapacak birçok arkadaşı eğitmek istiyorum.. Ne yazık ki barmenlik hakkında yanlış bilgiler var. Barmenin bira kapağı açan, ‘cool görünen dövmeli asi çocuklar’ın çok ötesinde olduğunu anlatmak istiyorum. Barmenliğin tüm inceliklerinin yanı sıra, onlara, Türk misafirperverliği ile turizmciliği de anlatmak istiyorum”

 

21. Konuk Ağustos 4, 2021
1. Program Mart 17, 2021
The tabs are working. Please, note, that you have to add a template to the library in order to be able to display it inside the tabs.
The tabs are working. Please, note, that you have to add a template to the library in order to be able to display it inside the tabs.