Yükleniyor...

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan APSCO (Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü) Genel Sekreter Yardımcısı  Dr. Ferhat Fikri Özeren, APSCO’nun 2008’de hükümetler arası bir kuruluş olarak faaliyete geçtiğini hatırlatıp “Tüm projelerimiz barışçıl amaçlara hizmet ediyor” vurgusunu yaptıktan sonra şu bilgileri veriyor: “APSCO, uzay bilimi, uzay teknolojisi ve uzay uygulamasında kaynak paylaşımı yoluyla, Bangladeş, Çin, İran, Moğolistan, Pakistan, Peru, Tayland ve Türkiye; imzacı devlet Endonezya, gözlemci devlet Meksika dahil olmak üzere üyelerinin kapasite geliştirmesini kolaylaştırıp, çok taraflı işbirliğini teşvik ediyor. Önümüzdeki 10 yılın planı ise ‘2030 Gelişim Vizyonu Projesi’nde özetleniyor” APSCO, uzayla ilgili çalışmalar yapan tüm ülke ve uluslararası kuruluşlarla iş birliğine dayalı ilişkilere önem verdiğini belirten Dr. Özeren, şunları söyledi: “Üye ülkeler arasında yer tabanlı uzay nesnesi gözlemi, veri paylaşım ağı, uydu uzaktan algılama verileri, meteorolojik bilgiler dahil ücretsiz veri paylaşımı, afet izleme ve kontrolü, yer iyonosferik sondaj, elektromanyetik uyduya dayalı deprem tahmini konularında ortak çalışmalar yürütüyor. İran, Pakistan ve Peru’da üç adet teleskop yerleştirildi ve veri paylaşımı ve ortak gözlem çalışması için bir veri merkezi kuruldu. Bunun ikinci aşaması olarak sekiz üye ülkede yeni bir teleskop sistemi kurgulanacak. APSCO’nun Konsey toplantıları her yıl kasım ayında yapılıyor. Bu toplantıda üzerinde çalışma yapılan ‘Uzay Hukuku ve Politikaları konusu da masaya yatırılacaktır.”

“YAKINDA TÜRKİYE’DEKİ BAZI ÜNİVERSİTELER DE APSCO ÜYE ÜLKELERİNE BURS OLANAĞI SAĞLAYACAKTIR. İYİ BİR KARİYER YAPMAK İSTEYEN TÜRK ÖĞRENCİLERİNE ÇİN’DE BU FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRMELERİNİ ÖNERİYORUM

APSCO’nun ülkelerin bakanlıkları düzeyindeki temsilcilerden oluşan odak noktalarıyla çalıştığı, bu odak noktasının da Türkiye Uzay Ajansı olduğunu belirten Dr. Özeren açıklamalarını şöyle noktaladı: “Uzay bilimi çalışmalarında APSCO’nun önemi kadar, ticaretin gelişmesinde de Çin-Türk Ticaret Odası’nın kurulması da çok önemlidir. Ticaret odası Çin pazarına girmek isteyen Türk girişimcilerine rehberlik edip, onlar için pazara girişin kısa yollarını oluşturacaktır. Meseleye uzay teknolojileri açısından baktığımızda ise yakında üye ülkeler arasında uzay malzemeleri ticaretinin başlayacağını görüyoruz. Kurulacak olan Çin-Türk Ticaret Odası, bu noktada önemli bir işleve sahip olacaktır. Uzay malzemeleri üreten girişimcilerimizi yakında hızlanacak olan bu talebe hazırlayabilir. Ülkeler arasında ticaretin gelişmesinin yolu, birbirini yakından tanımaktan geçiyor. Ticaret odasının bu noktada da çok önemli işlere imza atacağına inanıyorum.”

 

20. Konuk Temmuz 28, 2021
1. Program Mart 17, 2021
The tabs are working. Please, note, that you have to add a template to the library in order to be able to display it inside the tabs.
The tabs are working. Please, note, that you have to add a template to the library in order to be able to display it inside the tabs.