Yükleniyor...

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Şanghay IVI Ltd. Genel Müdürü Murat Önce, Çin’in dünyadan ithalat yapmak için kanunlarında bazı düzenlemeler yaptığını belirtti. “Buna rağmen Çin’e mal satmak çok kolay değil” diyen Önce şöyle devam etti: “Çin’e mal satmak isteyen girişimcilerimizin en çok dikkat etmesi gereken konu aracılardır. Mal almak isterken de satmak isterken de tüm sürecin aracılar üzerinden yürütülmesi son derece yanlış olur. Onlara tüm süreci muhataplarla yürütülmelerini öneriyorum. En iyi aracıyla çalışıyor bile olsalar, yine de ona değil, müşteriye odaklansınlar. Doğru kişi ve doğru acenteyi de seçmeleri halinde, Çin pazarında başarıyı yakalayabilirler.”

IVI Trading olarak aralarında ünlü Türk markalarının da olduğu şirketlerin Çin’den aldığı ürünlerin kontrolünü yapıp, malın yüklenmesini onaylama hizmeti verdiklerini belirten Önce, yeni girişimi hakkında şu bilgileri verdi: “Ev tekstili ve üst giyim kalite kontrolü konusunda ciddi bir birikimimiz var. Pandemiyle birlikte Türkiye’den talepler gelmez oldu ve işlerimiz azaldı.”

“NE YAPABİLİRİZ DİYE ARAŞTIRINCA ÇORAP İŞİNE GİRMEYE KARAR VERDİK. ÇİN’DE ONE CODE MARKASIYLA ÜRETTİĞİMİZ ÇORAPLARI AMAZON ÜZERİNDEN ABD’YE SATIYORUM. ÇORAP İŞİNİ BÜYÜTMEK İSTİYORUM.

İş yaparken “En güçlü olduğun zamanda daha da dikkatli ol” düsturunu benimsediğini  vurgulayan Önce bu konudaki görüşlerini şöyle özetledi: “Bir büyüğümün bu nasihatini kulağıma küpe yaptım. Bu yüzden en güçlü olduğum zamanlarda batmamak için daha da dikkatli davranıyorum. Kendimi henüz çok başarılı görmüyorum. Bu yüzden başarıya giden yolun, çok çalışmaktan geçtiğine olan inancımla çok çalışıyorum.”

Çin’de bazı eyaletlerin bazı sektörlerde çok öne çıktığını hatırlatan Önce, Türk girişimcilerine konuyla ilgili önerilerini şöyle anlattı: “Çin pazarına girmek isteyen girişimcilerimiz profesyonel danışmanlık hizmeti almalı. Ülkeyi ve Çin hukukunu bilen avukatlarla çalışınlar. İşlerini ya kendileri kontrol etmeli ya da işin ehli birine vermeli. Çin’de iş yapmak için buraya gelip, Çinlilerle temas kurup, konuşup yemek yesinler. Kanton fuarını mutlaka ziyaret edip buranın ruhunu bir anlasınlar. Ticaret detaylardan oluşuyor. Resmen faaliyete geçecek olan Çin-Türk Ticaret Odamız, tam da bu noktada Çin pazarına girmek isteyen girişimcilerimize kılavuzluk edecek. Ticaret odamızla birlikte hem girişimcilerimizin buradaki muhatap bulma konusu çözülecek, hem de burada ulaşılmak istenen noktalara hızlı ulaşmanın bilgi ve imkanları sunulacak.”

28. Konuk Eylül 29, 2021
1. Program Mart 17, 2021
The tabs are working. Please, note, that you have to add a template to the library in order to be able to display it inside the tabs.
The tabs are working. Please, note, that you have to add a template to the library in order to be able to display it inside the tabs.