Yükleniyor...

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Şanghay Jiaotong Üniversitesi Öğretim Görevlisi Avukat. Dr. O. Sabri Durak, Çin’de ikinci kademe şehirlerin hızla geliştiğine dikkat çekiyor. İkinci kademe şehirlerde alım gücü ve internet kullanımının da hızla arttığını vurgulayan Avukat Dr. Durak, “Maliyetlerin düşük olması, güçlü lojistik altyapıları ve sundukları vergisel avantajlardan dolayı, girişimcilerimiz Çin pazarına bu şehirlerden girmeyi hedeflemeli” diye ekliyor.

Çin Türk Ticaret Odası’nın tüzüğünü hazırlayan ekibin içinde de yer alan Avukat Dr. Durak,  birçok ülkenin tüzüğünü incelediklerini hatırlattıktan sonra şu bilgileri verdi: “İncelemelerimiz sonunda bize en yakın olan İsviçre ticaret odasının tüzüğünden yararlandık. Çin’de oda veya dernek kurmak kolay değil. Buna rağmen hazırlıklarımızı tamamlamayı başardık. Ticaret odamızın resmi olarak faaliyete geçmesiyle girişimcilerimize başta hukuki konular olmak üzere her alanda aracılık, rehberlik ve kolaylaştırıcılık gibi önemli görevleri yerine getireceğine inanıyorum.”

“GİRİŞİMCİLERİMİZ MARKALARINI ÇİN PAZARINDA OTURTMA NOKTASINDA MUTLAKA BİR STRATEJİ GELİŞTİRMELİ” 

Öğretim görevinin yanı sıra, marka ve patent avukatlığı da yapan Dr. Durak, Çin pazarına girmek için hazırlık yapan girişimcilere şöyle seslendi: “Çin dinamik bir ekonomiye sahip. Kendine özgü hukuki düzenlemeleri olduğu gibi, mevzuatlar ihtiyaca göre hızlı değişebiliyor. Bu yüzden ülkede iş yapmak isteyen girişimcilerimize, bu coğrafya ve hukuk yapısı bilen, mevzuattaki değişiklikleri yakından izleyen danışmanlarla çalışmalarını öneriyorum.”

Marka tescili konusunda girişimcilerimizde yanlış bir algı olduğunu belirten Avukat Dr. Durak,  bu konudaki bilgi ve önerilerini şöyle özetledi: “Markalarını Madrid sisteminde tescil ettirmiş olsalar bile, Çin’de de tescil işlemini mutlaka yaptırsınlar. Bu konuda erken davransınlar. Yoksa markalarını onlardan önce Çin’de tescil ettiren kişiye ciddi paralar verip markalarını geri almak zorunda kalabilirler. Bir markanın geri alınma bedelinin, önceden alınacak danışmanlığa ödenecek miktarın yüz katını aştığına tanık olduk. Türk markalarının Çin’de daha güvenli ve sürdürülebilir olması açısından marka tescilinin bu pazara girmeden önce yapılmasında yarar var. O zaman markalarına yönelik bir itiraz veya sorun varsa bu ihtilafı önceden çözme imkanına kavuşurlar. Bunları yapmaları halinde, markalarını Çin’de tam koruma altına almış olduklarını görecekler.”

26. Konuk Eylül 8, 2021
1. Program Mart 17, 2021
The tabs are working. Please, note, that you have to add a template to the library in order to be able to display it inside the tabs.
The tabs are working. Please, note, that you have to add a template to the library in order to be able to display it inside the tabs.