Yükleniyor...

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Pekin Yunus Emre Türk Kültür Merkezi (YETKM) Müdürü Tayfun Kalkan, geleneksel ve modern Türk kültürünü tanıtıp, Türk dili eğitimini de içeren çeşitli atölyeler açtıklarını söyledi. YETKM’nin Pekin Poly Theatre’de gerçekleşen açılışının ardından Türk kültürüne olan ilginin arttığını belirten Kalkan, “Aralarında bağlama çalmayı, ebru yapmayı ve Türk yemeklerini hazırlamayı içeren atölyeler açacağımızı duyurduk. Bu atölyeleri ne zaman açacağımızı soranların sayısı sürekli artıyor. Bizi çok şaşırtan bu ilgi aynı zamanda motive de ediyor” dedi.

Pandeminin devam eden etkilerinden dolayı çok katılımcılı etkinlik planlamadıklarını vurgulayan Kalkan bu konuda şu bilgileri verdi: “Henüz 2022 takvimini tamamlamadık. Bu takvimi Çin’deki kültürel faaliyetlerin listesini inceledikten sonra netleştireceğiz. Gelecek yıl elbetteki boş durmayacağız. Ancak etkinliklerimize 2023 yılında hız vermeyi planlıyoruz. Çin’deki Türk kültürü ve dilini tanıtma çalışmalarımızı, Türkiye’deki ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde yürüteceğiz. 

“TÜRKÇE EĞİTİM SETLERİ HAZIRLADIK. İKİ ÜLKENİN ÖĞRENCİLERİ ARASINDA ÇEŞİTLİ KÜLTÜREL ETKİLEŞİM PROJELERİNİ BAŞLATIYORUZ. BU KONULARDA HER TÜRLÜ ÖNERİ VE İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ

Şanghay’da gerçekleştirdikleri Türk Filmleri Haftası’ndan filmlerimizi 5 bini aşkın kişinin izlediğini belirten Kalkan, “Çin-Türk ortak yapımı film veya diziler gündeme gelebilir mi? Sorunu şöyle yanıtladı.  “Festivalde Türk kültürüne yoğun ilgi olduğuna tanık olduk. İki ülkenin  kadim kültürü ve imparatorluk kurmaktan gelen devlet gelenekleri birçok ortak noktalar oluşturuyor. Hem bu ortak noktaları vurgulayan hem de içinde ülkeleri tanıtarak halkları birbirine daha da yakınlaştıracak ortak yapımların gündeme geleceğine inanıyoruz. Kültürel faaliyetler, iki halkı birbirine daha fazla yakınlaştıracağı gibi, doğrudan doğruya katma değer de oluşturacak. Ortak yapımlar ülke algısına olumlu etki yapıp, önümüzdeki dönemde Türkiye’ye ziyaretçi sayısını da artıracaktır. Ortak yapım konusunda adım atacak girişimcilerin cesaretlendirilip, onlara her türlü kolaylığın sağlanması gerektiğine inanıyorum.”

Çin’de Türkiye’yi objektif ve doğru bilgilerle tanıtıp bilgilendirmek üzere yola çıktıklarını hatırlatan Kalkan sözlerini şöyle noktaladı: “Yunus Emre Enstitüsü olarak pandemi öncesinde yaklaşık 150 Çinli internet fenomenini Türkiye’ye getirtip ülkemizi tanıttık. Bu fenomenlerden sadece birinin Babadağ’dan yamaç paraşütüyle süzülürken gitar çaldığı görüntüler, Çin’de 80 milyonu aşkın kişi tarafından izlendi. Çok olumlu geri dönüşler aldık. Geniş bir coğrafya ve milyarı aşan nüfusa sahip Çin’de Türk kültürünü tanıtmak için yapacağımız çok iş var. YETKM olarak Çin’deki üniversiteler ve ilgili kurumları ziyaret ederek, ülkemizi ve kültürümüzü tanıtıyoruz. Görüştüğümüz kurumlar bizi sıcak şekilde karşılayıp, bilgilenmek amacıyla sorular soruyor. Bu da bizi daha fazla ziyaretler yapıp, projeler geliştirme konusunda cesaretlendiriyor. Projelerimizi Tür basınıyla paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.”

29. Konuk Ekim 6, 2021
1. Program Mart 17, 2021
The tabs are working. Please, note, that you have to add a template to the library in order to be able to display it inside the tabs.
The tabs are working. Please, note, that you have to add a template to the library in order to be able to display it inside the tabs.